Jaki powinien być projekt domu?

Jaki powinien być projekt domu?

Lut 20, 2016

Kto z nas nie chciałby mieć własnego domku? Domek jednorodzinny to coś co z pewnością znajduje się w marzeniach ludzi. U jednych jest to zakorzenione bardziej, u innych mniej, ale nie da się uwierzyć, że ktoś nie chciałby posiadać domu. Ci, którzy to marzenie już zaczynają realizować, stają przed wyborem projektu domu. 538b8a1a3986c.jpg Projekty domów jednorodzinnych są naprawdę przeróżne. Zależą od ilości pięter, metrażu czy funduszy. W jednych projektach uwzględnione są baseny w innych duży ogród, a w jeszcze innych garaż na co najmniej dwa samochody.
Projekt domu, czyli projekt architektoniczno-budowlany powinien zawierać rzuty wszystkich poziomów domu. Wliczają się do tego rzuty fundamentów, piwnic czy dachu. Projekt powinien zawierać rysunki instalacji wewnętrznych. Projekt powinien być wykonany w skali nie mniejszej niż 1:100. W projekcie domu znajdować się powinny wszystkie dane liczbowe typu powierzchnia domu. 538b8a1b8b5a5.jpg
Pojawia się pytanie skąd wziąć projekt domu, jeżeli planujemy budowę naszego wymarzonego domku. Jeżeli masz pomysł jak dom ma wyglądać i wymarzyłeś go już dawno, wiesz co gdzie i jak powinno wyglądać, udaj się do architekta, podaj mu swoje wytyczne, a on z pewnością wykona dla Ciebie idealny projekt. Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować możesz kupić gotowy projekt. Oglądasz całe mnóstwo projektów i wybierasz ten, który podoba Ci się najbardziej. Istnieje jeszcze opcja, że oglądasz projekty, a następnie udajesz się do architekta i opowiadasz co chciałbyś zmodyfikować w takim projekcie.
Oglądanie projektów jest jednak bardzo czasochłonne, gdyż jest ich całe mnóstwo, a z reguły wszystkie są piękne. Dla osoby, która nie może się zdecydować będzie to naprawdę trudna sprawa, aby wybrać najodpowiedniejszy.

Zalety domów z drewna

Zalety domów z drewna

Maj 30, 2014

Wiesz jaki chciałbyś mieć dom? To dobrze. Dzięki temu nie będzie musiał wydawać pieniędzy na drogie projekty indywidualne. Jeśli dokładnie wiesz jak ma wyglądać Twój wymarzony dom o wiele łatwiej będzie Ci wybrać gotowy projekt z katalogu. Sięgając po adaptację projektu możesz go jeszcze lepiej dopasować do swoich potrzeb. Z uzyskaniem zgody na wprowadzenie zmian w projekcie nie będzie większy problemów. Biura architektoniczne doskonale zdają sobie sprawę z preferencji swoich Klientów. Dlatego też decydują się na możliwość wprowadzenia wszelkich zmian w projekcie. Zresztą wybór gotowego projektu ma zdecydowanie więcej zalet. Istnieje nawet opcja na to by zmienić technologię budowy domu. W pracownicach architektonicznych coraz łatwiej też o szerszy wybór projektów domów drewnianych. Technologia budowy domów drewnianych cieszy się coraz większym powodzeniem w naszym kraju. Do wyboru mamy budowę domu w konstrukcji szkieletowej, budowę domu z bali, budowę domu z prefabrykatów. Domy z naturalnego budulca mają tą niepodważalną zaletę, że buduje się je bardzo szybko. Dom z bali można postawić w zaledwie kilka miesięcy. Z pewnością dla wielu będzie ważne również to, że domy z bali są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. W środku panuje przyjazny mikroklimat. Nie można mieć również jakichkolwiek zarzutów pod względem solidności tego typu budynków. Ich żywotność przewidziana jest nawet na 100 lat. O wiele też łatwiej domy jednorodzinne z drewna przebudować. Domy z drewna to też domy energooszczędne. Przy odpowiedniej izolacji termicznej, oraz zastosowaniu nowoczesnych instalacji grzewczych można uzyskać zadowalające temperatury. Co najważniejsze dom z drewna bardzo łatwo jest nagrzać. Niestety domy z drewna szybko tracą temperaturę. Są bardzo bezpieczne i można w nich mieszkać nawet 100 lat i więcej. Wystarczy spojrzeć na stare domy budowane na wsiach. Wiele z nich ma 100 lat i doskonale się trzyma.

Drewniany dom – czy warto?

Drewniany dom – czy warto?

Maj 26, 2014

W tej chwili istnieje bardzo wiele materiałów oraz technologii budowy. Jednym z nadal najbardziej niedocenianych materiałów jest drewno. Tymczasem domy wykonane z drewnianych bali mają wiele zalet, które sprawiają, że warto wziąć je pod uwagę, gdy decydujemy się na konkretny projekt domu.
Przede wszystkim drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem, który można kształtować w praktycznie dowolny sposób. Drewno pozwala na wykonanie różnych bardzo dekoracyjnych, rzeźbionych elementów, które urozmaicają wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalną atmosferę. Ale drewno sprawdza się doskonale również w bardzo nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza w połączeniu z innymi materiałami pochodzenia naturalnego, na przykład z kamieniem. Kolejną zaletą drewna jest niepowtarzalny i bardzo korzystny mikroklimat, który panuje w domach wykonanych z tego właśnie materiału. Podobnego efektu nie da się osiągnąć przy użyciu innych tworzyw.
Domy drewniane nie cieszą się nadal niestety dużą popularnością. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że drewno kojarzy nam się z materiałem mało trwałym, ale także zapewniającym kiepską izolację cieplną. Rzeczywiście domy z drewna mogą mieć pewne wady, jednak ich zalety są bardzo konkretne. Przede wszystkim są to domy ekologiczne, które mają bardzo dobry wpływ na stan zdrowia mieszkańców i ich samopoczucie. Mikroklimatu, który panuje w domach drewnianych nie da się osiągnąć w budynkach wykonanych z innych materiałów budowlanych. Dodatkowo budowa z drewna to technologia, która pozwala na szybkie wznoszenie konstrukcji praktycznie niezależenie od temperatury i innych warunków atmosferycznych, dlatego dom z bali to także dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na zminimalizowaniu czasu budowy.
Jak widać drewniane bale zdecydowanie zasługują na uwagę jako materiał budowlany i nadają się nie tylko to budowy niedużych domków letniskowych.

Co musi umieć dzisiaj architekt

Co musi umieć dzisiaj architekt

Maj 25, 2014

Architekt obecnie zazwyczaj zajmuje się wykonywaniem różnorodnych projektów. Jego wiedza zazwyczaj jest wystarczająca do tego, aby mógł zaprojektować nie tylko dom mieszkalny, ale także wiele innych budynków, jak hale przemysłowe czy inne budynki użytkowe. Zazwyczaj jednak architekci specjalizują się w projektowaniu jednego rodzaju budynków, posiadając z tego zakresu najlepszą wiedzę. Gdy mowa o domach, architekci muszą umieć wykonać zarówno projekty domów tradycyjnych jak też projekty domów nowoczesnych. Aby jednak dzisiaj wykonać najlepszy projekt, architekt musi umieć bardzo wiele rzeczy, nie tylko związanych ze swoją dziedziną, lecz także wieloma innymi. Projektując dom, konieczne jest wykonanie na projekcie wielu instalacji, takich jak kanalizacja, woda czy ogrzewanie. Często jest tak, ze ich szczegółowym zaprojektowaniem zajmuj się kto inny a architekt jedynie musi ten projekt dopasować do całościowego projektu domu. Jednak i tak musi posiadać z tej dziedziny wystarczającą ilość wiedzy, aby móc bez problemu sprawdzić, czy ten projekt jest zgodny ze stanem faktycznym i czy jest dopasowany do konkretnego budynku. Ponadto zadaniem projektanta jest także to, aby dokładnie określić, jaką technologią ma być postawiony budynek. Wymaga to więc znajomości bardzo wielu zagadnień, przede wszystkim związanych z materiałami budowlanymi. Architekt musi wiedzieć, jakie są dostępne na rynku, również gdy mowa o nowościach. Poza tym powinien bez problemu umieć wskazać jaka technologia budowania będzie dla projektowanego budynku odpowiednia. Niezwykle często klienci mają pod tym względem pewne wymagania, a zadaniem architekta jest wtedy przede wszystkim sprawdzenie, czy jest to możliwe do wykonania oraz wprowadzenie odpowiednich zmian na projekcie. Tylko wtedy bowiem jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania zgłaszających się do niego klientów.

Domy pasywne – nowe oblicze technologii grzewczej

Domy pasywne – nowe oblicze technologii grzewczej

Maj 23, 2014

Domy pasywne to ostatnio coraz modniejsze rozwiązanie w kwestii technologii budowy nowoczesnych obiektów jednorodzinnych. Technologia domów energooszczędnych liczy sobie zaledwie kilkanaście lat, jednak już teraz zyskuje grono oddanych zwolenników.

Domy pasywne wybudowane są przy szczególnej staranności o jakość ich elewacji. Idea zakłada bowiem ograniczenie do maksimum kosztów związanych z budową i eksploatacją cieplną domów. Przy starannym zaizolowaniu domów oraz wykorzystaniu większości rozwiązań typowych dla tej technologii redukcja oddawanego ciepła jest tak duża, że koszty ogrzania metra kwadratowego spadają o blisko 90% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. W krajach o cieplejszym klimacie domy konstruowane w tej technologii projektowane są bez użycia tradycyjnych systemów grzewczych a jedynie z domontowanym ogrzewaniem powietrza wentylowanego lub domontowanym ogrzewaniem podłogowym w niektórych częściach budynku.
Dzięki tak niskiemu zapotrzebowaniu na energię dodawaną, potrzebną do ogrzania domu, budowle wykonane w tej technologii są niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego oraz atmosfery. Przy ich eksploatacji bowiem poziom emisji gazów cieplarnianych spada bowiem praktycznie do zera. Odpowiedni system wentylacji oraz ogrzewania przy użyciu rekuperatora pozwala też na zminimalizowanie utraty cieplnej przy wentylacji obiektu o nawet 90%! Znaczenie tej różnicy zna każdy, kto kiedykolwiek zmuszony był płacić horrendalne rachunki za ogrzewanie w wolno stojącym domu jednorodzinnym.

Technologia rekuperacji, wykorzystana w domach pasywnych zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Nie można się dziwić – pomimo stosunkowo wysokich kosztów budowy i konserwacji, wszystko zwraca się z nawiązką, gdy przychodzi do opłacania rachunków za ogrzewanie gazowe i za prąd. Wybierając własny projekt domu jednorodzinnego warto zwrócić na to uwagę.

Działka a projekt

Działka a projekt

Maj 22, 2014

`Cena budowy danego projektu decyduje głównie o jego wyborze. Zasada jest prosta. Im dany projekt jest tańszy tym jego popularność jest większa. Oczywiście mamy tutaj na myśli gotowe projekty domów. Choć wielu inwestorów w naszym kraju decyduje się na budowę domu finansowaną za pomocą kredytu to wielu znajdzie się takich, którzy budowę domu realizują systemem gospodarczym. Budowa domu w ten sposób pozwala osiągnąć oszczędności nawet na poziomie kilkunastu procent. Budowa domostwa systemem gospodarczym wymaga jednak zdecydowanie większego zaangażowania samego inwestora. Najlepiej zacząć od tego w jaki sposób nabyć działkę budowlaną. Najlepiej jeśli znajduje się ona w dogodnej odległości od centrów handlowych. Jeśli jednak mowa o budowie domu metodą gospodarczą to zwykle zdecydujemy się na działkę oddaloną o przynajmniej kilkanaście kilometrów nie tylko do dużych miast ale również o centrów handlowych. Działki oddalone od miasta są z reguły zdecydowanie tańsze. Niska cena sprawia, że można zdecydować się na działki budowlane o całkiem sporej powierzchni, dzięki czemu o wiele łatwiej wkomponować w nie budynki dla jednej rodziny. Przy wyborze warto zwrócić uwagę głównie na to jak padają promienie słoneczne. Lepiej też jeśli działka posiada podłączenie do wszystkich możliwych mediów łącznie z gazem czy prądem. Lepiej też szukać działek o regularnym kształcie. Najlepiej wkomponować dom jednorodzinny w działkę na planie prostokąta. Od strony formalnej należy również sprawdzić czy działka jest włączona pod budownictwo jednorodzinne. Nie można również zapomnieć o stanie ksiąg wieczystych. Działka nie może być w jakikolwiek sposób zadłużona. Pamiętajmy również o tym, że projekt domu musi się wkomponować w pewne granice działki. Ściana z oknami i drzwiami powinna znajdować się przynajmniej 4 m od granicy działki, zaś ściana bez okien 3 m. Jak była jednak już mowa działki oddalone kilkanaście kilometrów od miasta wybierane są głównie przez wzgląd na niską cenę.