Parterowy czy z poddaszem?

Parterowy czy z poddaszem?

Lut 27, 2014

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego warto zastanowić się nad perspektywami rozwoju rodziny oraz możliwościami, jakie przyjść mogą z czasem. Stając przed decyzją o wyborze właściwego projektu budowlanego, oddającego w pełni charakter, kształt i możliwości inwestorów, warto zastanowić się nad wyborem jednej z opcji – domu parterowego lub z poddaszem użytkowym.

Dom parterowy

Moda na domy parterowe w Polsce nie jest nowa. Taki charakter ma większość klasycznych dworów oraz chat. Nowoczesne domy parterowe zawitały do Polski w latach 90-tych, dzięki wejściu na rynek kanadyjskiej technologii budowlanej. Podobnie jak w Ameryce Północnej, większość gotowych projektów miała tylko jedną kondygnację oraz duże podpiwniczenie. W języku potocznym utarło się tego typu domy nazywać kanadyjskimi.
Rozważając opcję domu parterowego powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego powierzchnią oraz wielkością podpiwniczenia. Ze względu na brak piętra tego typu dom siłą rzeczy będzie zajmował większą powierzchnię działki, niż dom piętrowy o analogicznym metrażu. Większość domów budowanych w technologii kanadyjskiej to domy energooszczędne i ekologiczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w rozległym domu parterowym łatwiej jest często wyodrębnić osobną część, na przykład jako mieszkanie dla dorosłych dzieci lub warsztat.

Dom piętrowy

Domy nowoczesne piętrowe wykonywane są coraz częściej również w technologii kanadyjskiej lub podobnych do niej technologiach. Jeśli więc nie chcemy mieszkać w domu gęstym od drzwi, możemy zdecydować się właśnie na dom piętrowy. To rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim dom piętrowy zajmuje znacznie mniej miejsca na działce, niż analogiczny dom parterowy. Dzięki temu wygodne mieszkanie może powstać na mniejszym terenie. Wybór podobnego projektu zapewnia też niższe koszty budowy ze względu na mniejszą powierzchnię dachu. Projekty domów piętrowych zachowują bardzo wyraźny podział na strefę dzienną i nocną.

Dokonując wyboru warto zastanowić się nad indywidualnym charakterem rodziny.

Dom parterowy – czy warto?

Dom parterowy – czy warto?

Lut 13, 2014

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów budowy oraz eksploatacji tego typu budynków.
Czasy, w których większość prywatnych inwestorów było stać na budowę dużego, wielopiętrowego domu minęły raczej bezpowrotnie. Zmienił się także model rodziny. Wiele młodych osób nie chce mieszkać z rodzicami lub wyprowadza się do większego miasta, gdzie łatwiej można znaleźć pracę. Dlatego też duże domy stają się coraz mniej potrzebne. Nie można się zatem dziwić, że parterowe domy zyskują każdego roku na popularności. Na budowę takiego domu decydują się przede wszystkim osoby, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Brak konieczności wznoszenia większej ilości kondygnacji, w tym także konstruowania schodów przekłada się na duże oszczędności. Wynika to również z możliwości wykonania cieńszych ścian nośnych, które muszą wytrzymać znacznie mniejsze obciążenie.
W katalogach z typowymi projektami bez trudu znajdziemy projekty domów parterowych. Zazwyczaj są rozwiązania raczej tanie w realizacji i nastawione przede wszystkim na oszczędność. Warto jednak pamiętać, że projekty domów jednokondygnacyjnych to także rozwiązania dla inwestorów z większym kapitałem, którzy dysponują większymi działkami i mogą pozwolić sobie na budowę dużych parterowych domów. Są to bardzo często ciekawe, nowoczesne rozwiązania z dużą ilością przeszkleń i bardzo wykorzystaniem interesujących elementów architektonicznych.
Jak widać jednokondygnacyjny dom może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności, ale także dla tych osób lub rodzin, które po prostu nie potrzebują dużego metrażu i nie chcą ponosić kosztów związanych z eksploatacją większego domu. Dlatego warto zainteresować się projektami domów parterowych i korzyściami, które mogą wynikać z wyboru takiego budynku.

Jaki projekt jest energooszczędny

Jaki projekt jest energooszczędny

Lut 5, 2014

Energooszczędność to bardzo modny temat. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli energooszczędność w budownictwie. Zdecydowana większość projektów w naszym kraju powstaje głównie na podstawie projektów kupowanych w katalogach. Czy tego typu projekty mają dobre wskaźniki energooszczędności? Oczywiście, że tak ale nie wszystkie. Dobre projekty budynków z niskim zapotrzebowaniem na energię trzeba umieć wybrać. Sporej szerokości warstwa termoizolacyjna nie wystarczy by nazwać dany budynek energooszczędnym. Wszystko zależy głównie od tego w jaki sposób budynek został zaprojektowany. Dobry projekt budynku powinien wyeliminować wszelkie mostki termiczne. Dobrze jest szukać takich projektów domów jednorodzinnych, które posiadają system wentylacji mechanicznej. System ten współpracuje głównie na podstawie rekuperatora. Należy również pamiętać o tym, że domy jednorodzinne energooszczędne zwykle posiadają zwartą bryłę budynku. Nie ma w nich miejsca na zbędne wykusze, miejsca pozostawione na balkonie czy wolnej przestrzeni, przez którą dom miałby się wyziębiać. Najlepiej warunki domów energooszczędnych spełniają te, które zaplanowane są na planie czworokąta. Za pomocą nowoczesnych materiałów elewacyjnych bryła takiego budynku wcale nie musi być nudna. Lepiej zaś unikać za bardzo rozbudowanej bryły budynku. Jeśli zaś mowa o dachu to dom energooszczędny powinien posiadać najlepiej dach dwuspadowy. Tego typu budynki najlepiej wpisują się w nowoczesne domy energooszczędne. Przed tym zanim wybierzemy się do biura architektonicznego dobrze jest poczytać i poszukać informacji na temat projektowania. Dzięki temu będziemy wiedzieć na jakie detale warto zwrócić uwagę, jakie spośród nich zapewniają największą termoizolacyjność budynku. Dowiemy się między innymi, że na energooszczędność budynku wpływa również to w jaki sposób rozlokowane są poszczególne pomieszczenia. Ulokowanie kuchni i łazienki obok siebie czy garażu i kotłowni jest racjonalne.

Oferty biur projektowych

Oferty biur projektowych

Lut 2, 2014

Biura projektowe obecnie mają niezwykle szeroką ofertę dla zainteresowanych klientów. Dzisiaj gdy chcemy mieć jak najlepsze projekt domu wyszukanie jego wykonawców na pewno nie jest żadnym problemem. Dzisiaj jednak projekty domów to niezwykle dużą różnorodność, ponieważ jest bardzo wiele możliwości nie tylko jak chodzi o budowę domów i ich wygląd, ale też o wiele zastosowanych w nich rozwiązań. Dlatego też wiele biur projektowych ma bardzo wiele pracy, realizując dla swoich klientów niezwykle różne projekty. Coraz więcej osób decyduje się zamówić projekty domów energooszczędnych. Takie domy pomimo tego, iż być może ich projekt i postawienie są nico droższe, w dalszym użytkowaniu pomagają oszczędzić dość spore sumy. Jednak takie domy mogą być niezwykle różnorodne, dlatego też nie dziwi fakt, iż każde biuro projektowe oferuje klientom niezwykle różnorodne możliwości. Jednakże taki projekt domu przede wszystkim musi być przemyślany jak chodzi o wykonywane instalacje, dlatego też projektant musi mieć odpowiednią wiedzę z niezwykle wielu dziedzin. Poza tym musi wiedzieć, jakie są nowości na rynku, jak chodzi o materiały budowlane czy metody budowy domów. Poza tym powinni wiedzieć, jak na rynku wprowadzane są nowoczesne technologie, aby odpowiednio je zastosować w projekcie. Obecnie niemal każde biuro projektowe oferuje klientom tak zwane gotowe projekty domów. Dzięki temu mogą oni bez problemu kupić niemalże od ręki interesujący ich projekt spośród wielu prezentowanych. Zazwyczaj takie projekty mają znacznie niższe ceny, jednak klienci często nie mają zbyt wielu możliwości dokonania w nich zmian. Ponieważ jednak są one bardzo dokładnie przemyślane, coraz więcej osób bez problemu może wyszukać idealny dla siebie. Jednak jeżeli ktoś chce mieć projekt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb, najlepiej jeżeli zamówi go na indywidualne wykonanie.