Dom opłacalny w budowie

Dom opłacalny w budowie

Mar 31, 2014

Przeciętna żywotność polskich domów wynosi pól wieku. Wydatki na dom nie kończą się jednak wraz z jego wybudowanie. Sporo pieniędzy będzie nas bowiem kosztować jego utrzymanie, w tym między innymi koszty wynikające z ogrzania domu. W pierwszej kolejności mniejsze wydatki na energię grzewczą osiągniemy poprzez wybór odpowiedniego projektu. Z całą pewnością trudno o dobry projekt budynku energooszczędnego w gotowych katalogach domów. Dlatego warto zwrócić uwagę czy projekty domów tradycyjnych przewidują adaptację budynku w celu osiągnięcia lepszych parametrów termoizolacyjności. W rozmowie architektem nie zapomnijmy się więc spytać o zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Pamiętajmy również, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wiążę się ze sporymi nakładami. W zamian za to otrzymamy budynek zdecydowanie lepszy pod względem izolacji termicznej. Na jakości materiałów budowlanych nie można pod żadnym pozorem oszczędzać. Nie można również oszczędzać na ekipie budowlanej. Z reguły projekty domów z niskim wskaźnikiem zapotrzebowania energetycznego cechują się skomplikowanym wykonawstwem. Potrzebna nam więc będzie firma ze sporą wiedzą. Nie można też przesadzać z powierzchnią. Domy energooszczędne to domy szyte na miarę. Znajduje się w niej tyle pomieszczeń ile dana rodzina potrzebuje. Warto dokładnie przeanalizować potrzeby każdego członka naszej rodziny. Zwykle też domy energooszczędne projekty nie posiadają piwnicy. Budowa piwnicy nie tylko przekłada się na wysokie koszty budowy samego budynku, ale również przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli nie stać nas na zamówienie projektu indywidualnego, zdecydujemy się na dostosowanie projektu gotowego do potrzeb domów energooszczędnych. Tylko jeśli na początku zainwestujemy więcej w czasie późniejszym będziemy mogli cieszyć się niższymi rachunkami.

Własny dom – budować czy kupić na rynku?

Własny dom – budować czy kupić na rynku?

Mar 27, 2014

Wiele osób, które chcą mieć dom, na początku zastanawia się, czy zdecydować się na zakup domu czy też lepiej na jego budowę od podstaw. Bardzo często jednak wygrywa ta druga opcja, bowiem jeżeli budujemy dom, doskonale wiemy, jak będzie on wyglądał, bo jest zaprojektowany według naszych potrzeb. Dlatego nie dziwi rosnąc zainteresowanie usługami takimi jak wykonywanie projektów domów. Jeżeli chcemy budować dom, zazwyczaj zaczynamy od tego aby wybrać idealny projekt domu, oczywiście w momencie, kiedy już jesteśmy właścicielami działki. Bywa jednak tak, że plan domu do tego stopnia podoba się zainteresowanym, że do niego następnie kupują właściwą pod względem wielkości działkę. Projektanci zazwyczaj doskonale wiedzą, jak spełnić wymagania zgłaszających się do nich klientów, dlatego każdy na pewno bez problemu zdoła znaleźć idealny dla siebie projekt. Coraz więcej biur projektowych oferuje obecnie tak zwane gotowe projekty. Dostępne od ręki i znacznie tańsze przyciągają uwagę coraz większej ilości osób, jednak ich minusem jest to, iż każdy może je kupić. Dlatego też nie mamy pewności, że sąsiedzi nie kupią sobie identycznego planu. Dlatego ci, którym zależy bardzo na tym, aby ich dom był jak najbardziej unikalny, muszą przede wszystkim zdecydować się na jego wykonanie na indywidualne zamówienie. Wtedy to, że nikt nie będzie miał podobne jest po prostu pewne. Przy poszukiwaniu właściwego architekta dobrze jest najpierw poznać opinie na temat wielu z nich, aby wybrać idealne. Najczęściej chodzi przede wszystkim o to, aby projekt domu był zrobiony jak najlepiej i pod tym kątem poszukujemy informacji na temat biura projektowego. Na pewno dobrze jest wybierać biura znajdujące się w okolicy. Często bowiem musimy się spotkać z projektantem, aby omówić zmiany czy też inne dotyczące projektu kwestie. Wtedy zaś na pewno znacznie łatwiej nam się do niego dostać niż wtedy, gdy biuro znajduje się daleko.

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?

Mar 26, 2014

W związku ze wzrostem kosztów ogrzewania coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych czyli takich, w których straty energii cieplnej zostały ograniczone do minimum..
Energooszczędny dom charakteryzuje się więc przede wszystkim zdecydowanie lepszym ociepleniem. To jednak nie wszystko. Projekt domu tego typu powinien mieć również zwartą bryłę. Czym mniejsza jest powierzchnia zewnętrznych ścian, tym mniejsze będą straty ciepła. Oczywiście dotyczy to również wszystkich przeszkleń. Ilość balkonów i tarasów w budynku energooszczędnym powinna być ograniczona i muszą być one zabudowane. Bardzo ważny jest również wybór klimatyzacji. Zdecydowanie najlepsza do klimatyzacja mechaniczna z mechanizmem odzysku ciepła.
Jeśli panujemy inwestowanie w dom jednorodzinny, powinniśmy zainteresować się projektami domów energooszczędnych. Bez trudu znajdziemy tego typu rozwiązania w internecie oraz prasie branżowej. Będziemy mogli zapoznać się z wykorzystaną technologią, konkretnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz szacowanymi oszczędnościami. Jeśli nie jesteśmy nadal pewni, czy wybór takiego projektu domu jest dobrym rozwiązaniem, wystarczy policzyć ile każdego roku wydajemy na materiały opałowe służące do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Wystarczy zredukowanie tej sumy o zaledwie kilka procent, żeby zaoszczędzić konkretną sumę w skali roku.
Wszystkie rozwiązania stosowane w przypadku domów energooszczędnych, mogą wiązać się z koniecznością zainwestowania większych pieniędzy w budowę, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że oszczędności, które dzięki nim możemy uzyskać będą wynosiły nawet kilkadziesiąt procent wydatków na ogrzewanie, warto rozważyć zainwestowanie w energooszczędny dom. Będzie to z pewnością bardzo dobra decyzja, która przyniesie nam korzyści nawet po wielu latach.

Projekty nowoczesnych domów

Projekty nowoczesnych domów

Mar 22, 2014

Coraz większą popularnością cieszą się projekty nowoczesnych domów. Warto zadać sobie pytanie z czego to wynika i jakie są zalety tego typu rozwiązań?
Nowoczesne domy wyróżniają się przede wszystkim ciekawą architekturą, która różni się od klasycznych rozwiązań. Są to budynki, w których zazwyczaj kładzie się duży nacisk na minimalizm i brak zbędnych dekoracji. Dotyczy to bryły budynku i wnętrza, gdzie najważniejsza jest jak największa ilość wolnej przestrzeni, nieograniczonej ściankami działowymi i drzwiami. Dzięki temu w domu jest więcej światła i powietrza. Głównym zarzutem, który jest zazwyczaj wysuwany w stosunku do nowoczesnych domów, jest właśnie marnowanie przestrzeni, która mogłaby zostać wykorzystana w bardziej ekonomiczny sposób, na przykład na dodatkową sypialnię. Dlatego domy w tym stylu są postrzegane przez wiele osób jako mało praktycznie i nie nadające się dla licznej rodziny, która musi dobrze zagospodarować każdy metr kwadratowy.
Jeśli interesują nas projekty domów nowoczesnych możemy bez trudu znaleźć przykładowe rozwiązania, które są utrzymane w tym stylu. Dzięki temu dokładnie poznamy cechy, które charakteryzują projekty nowoczesnych budynków i będziemy mogli zdecydować, czy odpowiada nam takie rozwiązanie. Bardzo przydatne w tej kwestii mogą okazać się przede wszystkim różnego rodzaju wizualizacje, które pozwolą nam sprawdzić jak będzie wyglądał budynek po zrealizowaniu inwestycji. W katalogach projektowych znajdziemy bardzo wiele różnych projektów domów nowoczesnych, o różnym metrażu i odmiennych kosztach budowy, dlatego bez wątpienia będziemy w stanie znaleźć coś dla siebie wśród tych propozycji.
Oczywiście to, czy zdecydujemy się na nowoczesny projekt domu zależy w bardzo dużym stopniu od naszych potrzeb, upodobań estetycznych i możliwości finansowych. Z pewnością nie ma sensu ślepe podążanie za modą.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Mar 22, 2014

Gotowe projekty domów jednorodzinnych dostępne są w Internecie, katalogach i szerokich ofertach biur projektowych. Coraz bardziej przystępne jednak okazuje się zamawianie projektu od zera, przygotowanego specjalnie z myślą o tym konkretnym inwestorze. Koszty w tym wypadku nie rozkładają się jednak równomiernie.

W wypadku projektu zamawianego z katalogu średnia cena wynosi od 1, 5 tys. do 2 tys. złotych. Kwota wydaje się niewygórowana w porównaniu z kosztami budowy czy zakupu materiałów, jednak to nie koniec związanych z nią opłat. W wypadku projektu gotowego konieczna jest jego adaptacja – tu koszta oscylują między 2 i 3 tys. złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty map geodezyjnych potrzebnych do wykonania adaptacji – tu ceny zaczynają się od 500 zł. Dodatkową kwestią są koszta za wprowadzanie zmian do projektu. Teoretycznie biura projektowe nie powinny patrzyć na to krzywo, zwykle jednak każda wprowadzona do projektu zmiana coraz bardziej zwiększa koszta. Szereg niewielkich zmian, takich jak zmiana wymiaru okien, czy przesunięcie ścian, może okazać się szczególnie kosztownym pomysłem.

Inaczej sprawa ma się z projektem zamówionym od podstaw. Tu architekt od samego początku bierze pod uwagę chęci i potrzeby oraz indywidualny charakter inwestora i jego rodziny. Dom przygotowywany pod indywidualne potrzeby klienta jest zwykle znacznie bardziej dla niego wygodny i funkcjonalny. Projektując gotowy dom architekt od razu też bierze pod uwagę warunki geodezyjne panujące na działce oraz jej możliwości w stosunku do miejscowego planu zagospodarowania terenu. Koszt projektu architektonicznego indywidualnego w oczywisty sposób jest wyższy, od samego kosztu zakupu gotowego projektu, jednak biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe koszta, które pojawiają się w wypadku projektów katalogowych, okazuje się częstokroć osiągalnym wydatkiem. Całościowo koszt projektu nie powinien przekroczyć 2-5% wartości całej inwestycji.