Zalety gotowych projektów i opłacalność ich kupna

Zalety gotowych projektów i opłacalność ich kupna

Kwi 28, 2014

Obecnie na rynku coraz częściej można znaleźć tak zwane gotowe projekty domów. Są to projekty które już są przygotowane pod każdym względem do ich realizacji. Zazwyczaj biura projektowe wykonują przynajmniej kilka takich projektów, jednak w wielu z nich można ich znaleźć bardzo dużą ilość. Jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi projektami, zazwyczaj wystarczy, iż zapłaci odpowiednią kwotę i już staje się jego właścicielem. Dlatego w zasadzie od ręki można mieć interesujący projekt domu. Oczywiście zanim zdecydujemy się zakupić tego typu projekt, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy będzie on mógł zostać postawiony na naszej. Zazwyczaj biura projektowe przedstawiają listę koniecznych do spełnienia warunków, w tym także właśnie wielkości działki, jakie należy spełnić, aby można było go bez trudu pobudować. Na pewno musimy się dokładnie z nimi zapoznać. Jeżeli zaś mamy jakiekolwiek wątpliwości., zawsze możemy zwrócić się o pomoc do biura projektowego, którego pracownicy z pewnością pomogą nam w określeniu tego, czy wybrany dom będzie można postawić na naszej działce. Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy opłaca się kupować takie projekty. Może się bowiem zdarzyć ze rozkład pomieszczeń nie będzie nam pasował, a nie każde biuro projektowe umożliwia dokonanie w nich zmian. Poza tym jeżeli decydujemy się na gotowy projekt domu, na pewno możemy zapomnieć o unikalności, dlatego ze poza nami każdy komu się on spodoba może sobie go kupić. Pomimo tego, że gotowe projekty posiadają na pewno kilka minusów, to i tak ich popularność jest z każdym rokiem coraz większa. Na pewno powodem jest przede wszystkim o wiele większa oszczędność pieniędzy ich koszt jest znacząco niższy od tych wykonywanych na zamówienie. Jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego projektu z pewnością bardzo dobrze jest porównać ze sobą przynajmniej kilka, które najbardziej nam się podobają. Wtedy na pewno wiemy, że dokonaliśmy jak najlepszego wyboru.

Gotowe projekty domów i ich opłacalność

Gotowe projekty domów i ich opłacalność

Kwi 27, 2014

Z każdym rokiem na rynku nieruchomości można zauważyć rosnące zainteresowanie nowościami, także jak mowa o projektowaniu domów. Dzisiaj projekty domów jednorodzinnych są niezwykle różnorodne, aby każdy bez trudu mógł znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie. Obecnie rosnącym powodzeniem cieszą się projekty domów parterowych, często z tak zwanym poddaszem mieszkalnym. Takie domy są niezwykle popularne, ponieważ na stosunkowo małej powierzchni użytkowej można w niezwykle interesujący sposób rozmieścić niezbędne pomieszczenia. Ponieważ jego powierzchnia jest znacznie mniejsza niż domów piętrowych, minimalizują się także koszty związane z ogrzewaniem domu. Poza tym ten typ domów może być postawiony niemalże na każdej działce, są one często znacznie mniejsze. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na plan domu parterowego, uważając to za najlepsze rozwiązanie dla siebie. Na rynku jest dzisiaj także bardzo wiele projektów domów parterowych, nazywanych projektami gotowymi. Jeżeli komuś podoba się dany projekt, jego wygląd czy rozkład pomieszczeń w nim, za określoną kwotę może stać się właścicielem takiego projektu. Ponieważ jednak może je nabyć każdy, na pewno nie można liczyć na to, że wtedy dom będzie unikalny i niepowtarzalny. Z pewnością jednak zakup takiego projektu jest korzystny od strony finansowej, ponieważ są one o wiele tańsze niż inne rodzaje projektów. Niektóre biura projektowe dopuszczają także możliwość wprowadzania w projektach pewnych zmian, jeżeli klienci sobie tego życzą, zazwyczaj jednak ich zakres jest ograniczony i często każda zmiana wymaga dodatkowej opłaty. Potrzeba także czasu na jej wykonanie. W przypadku gdy taki projekt spełnia wymagania klienta w całości, już po kilku dniach od zapłaty może mieć go u siebie. Na pewno jest to niezwykle szybko, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu.

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

Kwi 27, 2014

Bez projektu domu nie ma nawet co myśleć o budowie. Projekt domu to podstawa. Wiele się jednak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniło w tej dziedzinie. Duże domy, często wielopokoleniowe odeszły w zapomnienie. Dzisiaj buduje się głownie domy, o których można powiedzieć, że są szyte na miarę. Przeciętna wielkość najchętniej wybieranych projektów gotowych wynosi od 100 do 150 m kw. Tego typu powierzchnia spokojnie zaspokoi potrzeby czteroosobowej rodziny. Najczęściej zaś sięgamy po projekty domów z użytkowym poddaszem. Coraz chętniej też decydujemy się na budynki energooszczędne. Rosnące ceny paliw grzewczych z pewnością mają ogromny wpływ na podjęcie decyzji o budowie domów z niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Coraz częściej też decydujemy się na alternatywne źródła energii. Najchętniej też wybieramy domy z dwuspadowym dachem. Projekty budynków z dachem kopertowym czy też dachem płaskim stanowią marginalną część najchętniej wybieranych projektów. Z pewnością lata komunizmu sprawiły, że ze sporą niechęcią patrzymy na budynki z płaskim dachem. Przypominają nam one socjalistyczną kostkę jednorodzinną. Jeśli zaś chodzi o koszty projektów, to zwykle zamykają się one w kwocie kilku tysięcy złotych. Nie chcemy przepłacać za projekty domów. Gotowe projekty domów podają nam zaś od razu ewentualną cenę za budowę w danej technologii. Chętnie wybierane domy przez Polaków charakteryzują się również nowoczesną stylistyką. Są to domy nowoczesne, o modernistycznej, zachwycającej wręcz formie. Od 1 stycznia 2014 polskie prawodawstwo wymusza również a polakach budowę domów energooszczędnych. Według unijnych regulacji zapotrzebowanie energetyczne budynków po roku 2020 ma być jeszcze mniejsze. Chociaż trzeba przyznać, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści płynących z budowy domów energooszczędnych. Chętnie więc decydują się na zastosowanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej.

Budujemy dom – jak się do tego zabrać?

Budujemy dom – jak się do tego zabrać?

Kwi 26, 2014

Na pewno każdy wie, że budowa domu to proces dość skomplikowany ponieważ przede wszystkim należy załatwić niezwykle wiele spraw, aby dzięki temu budowa mogła być przeprowadzona. Ponadto nie można zapominać o tym, iż pewne sprawy należy załatwiać w określonej kolejności. Przede wszystkim aby pobudować dom należy mieć działkę oraz projekt domu. Na pewno jednak projekt musi być odpowiednio dopasowany do wielkości działki, zastosowanie bowiem mają tutaj specjalne przepisy, określający na przykład odległość budynku od granicy działki czy też podobne wymiary. Jeżeli już taki projekt jest wykonany i wiadomo, że może on być postawiony na działce, należy załatwić niezbędne pozwolenia oraz zezwolenia. Ze wszystkim tego typu pozwoleniami nieodłącznie wiąże się posiadany projekt domu, dlatego osoba która chce załatwić te wszystkie sprawy zazwyczaj musi mieć go zawsze przy sobie. Jak widać to właśnie odpowiedni projekt domu ma bardzo duże znaczenie, dlatego też trzeba zadbać o jego odpowiedni wybór. Dzisiaj coraz częściej można usłyszeć, że wybór na rynku jest tak duży, jak chodzi o projekty, że często wybór jest dość trudny ze względu na bardzo dużą ich ilość. Jest bardzo wiele tak zwanych gotowych projektów domów. Są one wykonywane przez biura projektowe wcześniej ze wszystkimi szczegółami, a potem ich sprzedaż jest oferowana zainteresowanymi nimi klientom. Zazwyczaj cena tego typu projektów jest znacznie niższa niż wykonywanych na indywidualne zamówienie, co często jest wskazywane jako ich największa zaleta. Nie można jednak zapominać o tym, iż tego typu projekty może kupić każdy, dlatego możemy zapomnieć o unikalności, biuro projektowe bowiem nie zagwarantuje nam, że na sąsiedniej działce nie zostanie postawiony taki sam dom. Jednakże to, ze tego typu projekty domów można mieć niezwykle szybko, na pewno jest ich bardzo dużym plusem. Oczywiście wykonanie projektu na indywidualne zamówienie także nie jest obecnie żadnym kłopotem.

Nowoczesne domy jednorodzinne

Nowoczesne domy jednorodzinne

Kwi 26, 2014

Decyzja o budowie domu jednorodzinnego to jeden z najważniejszych i najbardziej ekscytujących kroków w życiu każdej rodziny. Podejmując się tego zadania warto przyjrzeć się kilku podstawowym kwestiom, pomagającym dokonywać rozsądnych i wyważonych inwestycji.

Koszta
Podejmując decyzję o budowie domu inwestorzy na pewno świadomi są, że decydują się na stosunkowo drogie działanie. Dla bardzo wielu wiąże się to z zaciągnięciem kredytu w banku oraz sprzedażą mniejszej nieruchomości. Gdy już udaje się zgromadzić potrzebne środki, można przystąpić do zakupu odpowiedniej działki. Poszukiwania gruntu powinny rozpocząć się przed podjęciem przez bank decyzji kredytowej. Znając przybliżony koszt działki łatwiej będzie oszacować wysokość zaciąganego kredytu. Następnym punktem oszacowania będzie dobór projektu domu. W katalogach biur projektowych istnieją tysiące gotowych projektów, mogących ładnie wpasować się w działkę. Coraz bardziej przystępne staje się jednak również zamawianie projektów indywidualnych, przygotowywanych dla klienta od podstaw. To rozwiązanie ma jeden, zasadniczy plus – w tym wypadku odpadają koszta adaptacji projektu do warunków zastanych na działce, ponieważ są w nim uwzględnione od samego początku.
Dokonując wyboru projektu należy też zdecydować, w jakiej technologii chcemy wybudować dom. Najpopularniejszą konstrukcją na naszym rynku jest zdecydowanie dom tradycyjny, murowany. Coraz więcej zwolenników zyskują jednak popularne w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich, domy o lekkiej konstrukcji drewnianej. Przy tej okazji doliczyć trzeba jeszcze koszty urzędowe, związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz przyłączy.

Budowa
Szacuje się, że doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego – z wylanymi podłogami, gotowymi tynkami oraz stolarką okienną i drzwiową – to 50-60% wszystkich kosztów budowy domu. Statystycznie więc najdroższe okazuje się wykończenie domu pod klucz. Decydując się na dobór materiałów wykończeniowych również musimy zdecydować, jaka forma najbardziej nas interesuje.