Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Eco Ready | 16 maja 2022

Scroll to top

Top

Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?
damian

O własnym domu marzy bardzo wiele osób, ale też sporo decyduje się na podjęcie decyzji o jego budowie, chociaż wydaje się to skomplikowane i czasochłonne. Pierwszą i najważniejszą rzecz, jaką koniecznie trzeba zrobić w momencie, kiedy już posiadamy wymarzoną działkę, jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego albo też z decyzją o warunkach zabudowy. W tych dokumentach określone zostało dokładnie, co na naszej działce może się znaleźć, a informacje te mogą być kluczowe podczas wybierania projektu domu. Wiedząc, co taki plan w sobie zawiera można udać się do biura projektowego.

Wybór projektu, czyli jak dom będzie się prezentował

To ważny etap, gdyż właśnie w tym momencie nasze marzenie o własnym lokum się krystalizuje i nabiera kształtów. Wybór różnego rodzaju projektów jest ogromny - od tych ze specjalnym przeznaczeniem np. na wąską działkę przez te piętrowe, aż po parterowe, energooszczędne, a nawet pasywne. Ważne jest dostosowanie projektu do wymiarów działki, a także do wielkości rodziny, potrzeb domowników oraz zakładanego budżetu na całą inwestycję. Spore znaczenie ma też estetyka budynku, a także jego dodatkowe elementy, które mogą zostać zawarte na projekcie - murowany garaż, taras, albo balkony.

Co w momencie, kiedy projekt już zostanie wybrany?

Gotowy projekt rozrysowany na papierze to dużo, ale szalenie istotne jest to, aby go odpowiednio dopasować do posiadanej działki, na której będzie miał zostać wybudowany. Bez tego etapu nie można przejść dalej, a adaptacja projektu domu do działki powinna być wykonana przez architekta adaptującego. Do jego zadań należy naniesienie na gotowy projekt wszelkich niezbędnych zmian, które będą zgodne z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten specjalista pomoże przygotować nam całą niezbędną dokumentację, która jest potrzebna do tego, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Dopiero w momencie, kiedy takie pozwolenie uzyskamy możemy pomyśleć o zatrudnieniu wykonawcy, a także o rozpoczęciu prac.